Spanyolorszg, hivatalosan Spanyol Kirlysg (spanyolul s galiciai nyelven Reino de España, katalnul Regne d’Espanya, baszk nyelven Espainiako Erresuma) fggetlen llam Dl-Eurpban, illetve szak- sNyugat-Afrikban (a hozz tartoz Ceuta s Melilla autonm vrosokkal, valamint a Kanri-szigetekkel). A spanyol szrazfld dlrl s keletrl aFldkzi-tenger (amelyben az orszghoz tartoz Baler-szigetek fekszenek), szakrl a Vizcayai-bl s nyugatrl az Atlanti-cen alkot vele hatrt. A szrazfldn Portuglival, Franciaorszggal, Andorrval, Gibraltrral sMarokkval hatros. Spanyolorszg a legnagyobb a hrom fggetlen llambl, amelyek az Ibriai-flszigeten fekszenek. Fvrosa Madrid.
Fekvse, hatrai
Portuglival s Gibraltrral osztozik az Ibriai-flszigeten. szakon a Pireneusok termszetes hatrt kpez Franciaorszg s Andorra fel. Keleten s dlkeleten a Fldkzi-tengerrel (1663 km) rintkezik, szakon a Vizcayai-bl, szaknyugaton illetve dlnyugaton a Cdizi-bljelenti szintn termszetes hatrt az Atlanti-cen (711 km) fel. Dlen a Gibraltri-szoros vlasztja el Afriktl (14 km). A partok teljes hossza 3144 km.
A kirlysg rszei a szrazfldi terleteken kvl mg:
-
A Baler-szigetek a Fldkzi-tengeren 5014 km², kt fszigetbl (Mallorca s Menorca), kt kis szigetbl (Ibiza s Formentera, illetve mg 150 apr sziklbl ll.
-
A Kanri-szigetek az Atlanti-cenban 7550 km², sszesen 7 szigetbl s 6 kisebb sziklaszigetbl ll. Nyugati szigetei: Tenerife, La Palma, La Gomera, Hierro, keleti szigetei: Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote s t kis sziget. 1100 km-re fekszik Cdiztl
-
Ceuta s Melilla vrosok Afrika szaki rszn s tbb sziget a Fldkzi-tengeren a Gibraltri-szoros kzelben, mint Penon de Velez, Alhucemas s Chafarinas szintn az orszg terleteit kpezik.
Domborzat, vzrajz:
Spanyolorszg terletnek nagy rszt fennskok s hegysgek uraljk. Az orszg tlagos tengerszint feletti magassga 600 m felett van. Geolgiailag, morfolgiailag a spanyol tjakat hrom nagyobb vidkre oszthatjuk:
Az orszg kzponti rszn a Mezeta(Meseta Central Española) felfldje terl el, mely 200 000 km² vidket foglal magba, 600–1000 mter kztti vltakoz magassggal, tlagos magassga 700–800 mter.
Bels peremhegysgek vidke: szakon az Asztriai-hegysg, szaknyugat-keleti irnyban az Ibriai-hegysg
Kls peremhegysgek vidke: szakon a Kantbriai-hegysg sszekapcsolja az Asztriai-hegyvidket a Pireneusokkal, A Galciai-hegysg Spanyolorszg szaknyugati cscskben foglal helyet, A Katalniai-hegysg dlnyugat fell kapcsoldik ugyancsak a Pireneusok lncaihoz, Az Andalziai-lnchegysg vagy Btikai-Kordilerrk az orszg dli rszn emelkedik, A peremhegyvidkhez csatlakoznak az Ebro-medence, a Tajo-medence s a Guadalquivir-medence
A Spanyolorszgban tallhat tbb mint 1800 folyam s forrs kzl csak a Tajo hosszabb 960 kilomternl, s 90 kivtelvel mind rvidebb 96 kilomternl. Ezek a rvid folyk csak kis vzmennyisget szlltanak, s az v nmely szakaszban ki is szradnak, m mikor nagy a vzhozam, igen sebesek. A nagy folyk tbbsge a magas hegysgekbl ered, tfolyik a kzponti Mezetn s Portugliban mlik bele az Atlanti-cenba (kivtelt kpez az Ebro, amely a Fldkzi-tengerbe torkollik). Az szaknyugati partvidket szmos, fjordhozhasonl szikls benyls tarktja.
(http://hu.wikipedia.org/wiki/Spanyolorszg)